this post was submitted on 10 Jun 2024
209 points (94.5% liked)

Asklemmy

48015 readers
824 users here now

A loosely moderated place to ask open-ended questions

Search asklemmy ๐Ÿ”

If your post meets the following criteria, it's welcome here!

  1. Open-ended question
  2. Not offensive: at this point, we do not have the bandwidth to moderate overtly political discussions. Assume best intent and be excellent to each other.
  3. Not regarding using or support for Lemmy: context, see the list of support communities and tools for finding communities below
  4. Not ad nauseam inducing: please make sure it is a question that would be new to most members
  5. An actual topic of discussion

Looking for support?

Looking for a community?

~Icon~ ~by~ ~@Double_A@discuss.tchncs.de~

founded 6 years ago
MODERATORS
 

And yes you have to spend it all

Edit: There are a lot of little good things in these answers that I often ignore. Thanks everyone.

(page 2) 50 comments
sorted by: hot top controversial new old
[โ€“] Fake4000@lemmy.world 11 points 11 months ago (5 children)

Honestly, one month of a service like Netflix or Disney. I'm against these services but I feel $15 will give great value for a month.

load more comments (5 replies)
[โ€“] JohnyRocket@discuss.tchncs.de 11 points 11 months ago (2 children)

Fallaffel Kebap (11$) Soft drink (4$)

load more comments (2 replies)
[โ€“] wowwoweowza@lemmy.ml 11 points 11 months ago (4 children)

I will spend it educating people that we write fifteen dollars as $15.

load more comments (4 replies)
[โ€“] MxRemy@lemmy.one 11 points 11 months ago* (last edited 11 months ago)

Approximately ~7 different packs of Haldiram's Minute Khana.

It'll keep me going another week or so, and is (hopefully) a little healthier than ramen! Certainly more flavorful, at least

[โ€“] Donjuanme@lemmy.world 10 points 11 months ago (1 children)
[โ€“] Empricorn@feddit.nl 6 points 11 months ago (2 children)

Does it cost $3 to hold an owl? I did not know that...

load more comments (2 replies)
[โ€“] Sensitivezombie@lemmy.zip 10 points 11 months ago

Buy my dog a delicious chew treat of her choice and watch her devour it.

[โ€“] I_am_10_squirrels@beehaw.org 10 points 11 months ago (1 children)

One $15 hooker bot, or fifteen $1 hooker bots?

[โ€“] DemBoSain@midwest.social 6 points 11 months ago

3 hands of blackjack.

[โ€“] VampiricClam@lemmy.world 9 points 11 months ago (4 children)
load more comments (4 replies)
[โ€“] Allero@lemmy.today 9 points 11 months ago (3 children)

Gonna take one more ride to my beloved girl this weekend

load more comments (3 replies)
[โ€“] lesnout27@lemm.ee 9 points 11 months ago
[โ€“] cupcakezealot@lemmy.blahaj.zone 9 points 11 months ago (1 children)

15 tacos for $15 dollars special

load more comments (1 replies)
[โ€“] tiredofsametab@kbin.run 8 points 11 months ago (6 children)

Is this in USD? Where would I be located?

load more comments (6 replies)
[โ€“] KISSmyOSFeddit@lemmy.world 8 points 11 months ago

I'm buying ingredients to bake brownies for my wife. Or with her.

[โ€“] LemmyHead@lemmy.ml 7 points 11 months ago

Probably spend it on a favorites restaurant visit

[โ€“] RandomVideos@programming.dev 7 points 11 months ago (5 children)
load more comments (5 replies)
[โ€“] the_doktor@lemmy.zip 6 points 11 months ago* (last edited 11 months ago) (11 children)

Buy an internet ad that tells people the damn dollar sign goes BEFORE the number.

load more comments (11 replies)
[โ€“] RBWells@lemmy.world 6 points 11 months ago

Hmm. I am not convinced I can be much happier for $15 but a coffee for me, split a breakfast sandwich with my husband in the little Cuban cafe near me. Or buy gas and a diet coke and go by myself, alone, to the beach, that is such a relaxing activity.

[โ€“] Dearth@lemmy.world 6 points 11 months ago (1 children)

Im going to the roller rink. 3 hours of skating will have me felong great for days

load more comments (1 replies)
[โ€“] PrettyFlyForAFatGuy@feddit.uk 6 points 11 months ago* (last edited 11 months ago)

Can get a night in a small campsite for about ยฃ15.

Even cheaper if i'm only taking my tent

Two plates of rice or noodles with vegetables and salmon. Delicious. Actually, highest ROI that you could possibly hope to achieve in the universe.

load more comments
view more: โ€น prev next โ€บ