Astronómovia našli asteroid, ktorý je podľa posledných odhadov nebezpečnejší, než sme si mysleli
Novoobjavený asteroid označený 2024 YR4 má spomedzi známych objektov najvyššiu pravdepodobnosť, že zasiahne Zem, a preto si vyžaduje náležitú ostražitosť astronómov.
Pravdepodobnosť dopadu planétky, ktorej vedci odhadli priemer na základe albeda alebo takzvanej absolútnej magnitúdy na asi šesťdesiat metrov, je aj tak minimálna. Informoval o tom portál Space.com.
V súčasnosti už našu domovskú planétu minula a vzďaľuje sa, no jej elipsovitá dráha ju k Zemi privedie za necelé štyri roky. Ku kolízii s našou planétou by v hypotetickej rovine mohlo dôjsť 22. decembra 2032 a takýto náraz by v nej mohol vytvoriť impaktný kráter.
Asteroid spozorovali výskumníci na sklonku decembra minulého roka vďaka varovnému systému Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System (ATLAS) pomocou jeho ďalekohľadov v čilskom observatóriu Rio Hurtado, ktoré patrí pod záštitu agentúry NASA. Planétka vtedy prelietala kozmom asi 830 000 kilometrov od Zeme.
Šanca kolízie so Zemou podľa lovca asteroidov Davida Rankina mierne vzrástla v závere januára na 1 : 83. „Ľudia by sa tohto objektu nemali obávať. Je možné, že asteroid nás tesne minie,“ uviedol Rankin v príspevku na sociálnej platforme BlueSky. Teleso podobnej veľkosti dopadá na Zem priemerne raz za každých niekoľko tisíc rokov. Takzvaný rizikový koridor dopadu podľa neho predbežne vedie z Južnej Ameriky cez Atlantický oceán do subsaharskej Afriky.
Riziko sa bude spresňovať
Odhad pravdepodobnosti dopadu sa však s ďalšími výpočtami bude spresňovať. Pre väčšinu ďalekohľadov bude problematické sledovať ho, keďže do konca februára sa od Zeme výraznejšie vzdiali a jeho signál bude extrémne slabý. V ďalších mesiacoch preto bude potrebné použiť väčšie ďalekohľady na spresnenie jeho trajektórie. Odborníci sa zhodujú, že ďalšie merania trajektórie asteroidu časom znížia šance stretu so Zemou na nulu.
Odhady Koordinačného centra objektov v blízkosti Zeme (NEOCC) 7. februára 2025 paradoxne zvýšili riziko kolízie Zeme s asteroidom 2024 YR4 na pomer 1 : 44 (2,27 %), čo je nárast takmer o dvojnásobok odhadovanej šance nárazu v počiatočných dňoch spozorovania telesa ďalekohľadmi. Na Turínskej škále, ktorá kategorizuje pravdepodobnosť a dôsledky potenciálne nebezpečných udalostí spojených s impaktom asteroidov, prislúcha telesu tretí stupeň ohrozenia z celkových desiatich (istá zrážka s ohrozením ľudskej civilizácie).
Je to historicky druhé najvyššie hodnotenie, aké kedy asteroidu udelili. Štvrtý stupeň dosiahol iba asteroid Apophis (Apophis 99942) po objavení v roku 2002, ktorý najskôr obletí okolo Zeme v rokoch 2029 a 2036. Pravdepodobnosť impaktu po radarovom pozorovaní jeho obežnej dráhy v marci 2021 a spresnení výpočtov je na najbližších sto rokov nulová.
Napríklad jeden zo známych a donedávna najrizikovejších asteroidov Bennu má pravdepodobnosť zrážky so Zemou 1 : 2 702, teda 0,037 %. Ďalej je to 1,2 kilometra široká planétka 29075 (1950 DA) s 0,002 9 % či tristometrový asteroid 2023 TL4 s pravdepodobnosťou zrážky 0,000 55 %. Aj pri nich riziko zrážky s ďalšími meraniami klesá.
Hrozivá história impaktov asteroidov
Náraz vesmírneho telesa do Zeme by mal katastrofické následky. Podobná udalosť spôsobila jedno z najväčších vymieraní v histórii planéty, keď pred 66 miliónmi rokov dopad Chicxulubského asteroidu s priemerom desať až pätnásť kilometrov do oblasti súčasného Mexického zálivu vyhubil dve tretiny pozemského života vrátane dinosaurov. Asteroid 2024 YR4 má však pomerne drobné rozmery a hrozia nanajvýš lokálne škody na ploche niekoľkých desiatok kilometrov.
V analýze sa uvádza aj to, aké dôsledky by pre nás mal náraz asteroidu 2024 YR4. Jadrová bomba, ktorú Spojené štáty americké zvrhli na Hirošimu, mala silu asi 15 kiloton. Sledovaný asteroid by uvoľnil energiu asi päťstokrát väčšiu, pravdepodobne asi osem megaton. Zodpovedá to zhruba polovici odhadovanej sily slávneho tunguzského meteoritu, ktorý dopadol na Zem 30. júna 1908 do centrálnej časti Sibíri. Ničivá udalosť vtedy usmrtila troch ľudí, a hoci na mieste zrážky nebol žiadny kráter, poškodila plochu s rozmermi 2 150 km2 a zrovnala so zemou asi 60 – 80 miliónov stromov. Pri náraze sa uvoľnila energia porovnateľná detonácii 50 miliónov ton TNT.
„Ak má asteroid 2024 YT4 kamenný pôvod, mohol by vyvolať obrovský výbuch a zjavila by sa ohnivá guľa, ktorá by narazila do Zeme,“ povedal Rankin. „Ak je však zo železa, bez problémov prerazí atmosféru a vytvorí impaktný kráter. Preto je sledovanie nielen obežnej dráhy, ale aj zloženia a veľkosti také dôležité,“ doplnil vedec.
Vyspelé technológie
Pozitívnou správou je, že ľudstvo značne pokročilo s modernými technológiami, ktoré dokážu nebezpečný objekt v okolí Zeme zničiť, respektíve odkloniť.
Jedným z príkladov je úspešná misia úradu NASA Double Asteroid Redirection Test (DART), ktorá na jeseň 2022 dokázala pomocou sondy vychýliť z kurzu asteroid Dimorphos, mesiac planétky Didymos, ktorý je od Zeme vzdialený zhruba 11 miliónov kilometrov.
Ďalšou možnosťou je rozbitie asteroidu jadrovou zbraňou. „Rozbitie asteroidu jadrovou zbraňou však nie je najšťastnejším spôsobom, ako zrážke zabrániť. Menšie kusy nemusia zmeniť smer letu a padnú na Zem,“ uviedol pre časopis NewScientist astronaut Edward Lu. Táto technika však ostáva témou širšej technickej a politickej diskusie.
Mumie mimozemšťanů z Peru mají být pravé
Vědci spíše než o mimozemšťanech spekulují o neznámém druhu hominida. Pokud ovšem nenaletěli podvodu 21. století. (aktualizováno)