PepikHipik

joined 5 months ago
MODERATOR OF
 

Astronómovia našli asteroid, ktorý je podľa posledných odhadov nebezpečnejší, než sme si mysleli

VEDA NA DOSAH

Novoobjavený asteroid označený 2024 YR4 má spomedzi známych objektov najvyššiu pravdepodobnosť, že zasiahne Zem, a preto si vyžaduje náležitú ostražitosť astronómov.

Pravdepodobnosť dopadu planétky, ktorej vedci odhadli priemer na základe albeda alebo takzvanej absolútnej magnitúdy na asi šesťdesiat metrov, je aj tak minimálna. Informoval o tom portál Space.com.

V súčasnosti už našu domovskú planétu minula a vzďaľuje sa, no jej elipsovitá dráha ju k Zemi privedie za necelé štyri roky. Ku kolízii s našou planétou by v hypotetickej rovine mohlo dôjsť 22. decembra 2032 a takýto náraz by v nej mohol vytvoriť impaktný kráter.

Asteroid spozorovali výskumníci na sklonku decembra minulého roka vďaka varovnému systému Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System (ATLAS) pomocou jeho ďalekohľadov v čilskom observatóriu Rio Hurtado, ktoré patrí pod záštitu agentúry NASA. Planétka vtedy prelietala kozmom asi 830 000 kilometrov od Zeme.

Šanca kolízie so Zemou podľa lovca asteroidov Davida Rankina mierne vzrástla v závere januára na 1 : 83. „Ľudia by sa tohto objektu nemali obávať. Je možné, že asteroid nás tesne minie,“ uviedol Rankin v príspevku na sociálnej platforme BlueSky. Teleso podobnej veľkosti dopadá na Zem priemerne raz za každých niekoľko tisíc rokov. Takzvaný rizikový koridor dopadu podľa neho predbežne vedie z Južnej Ameriky cez Atlantický oceán do subsaharskej Afriky.

Riziko sa bude spresňovať

Odhad pravdepodobnosti dopadu sa však s ďalšími výpočtami bude spresňovať. Pre väčšinu ďalekohľadov bude problematické sledovať ho, keďže do konca februára sa od Zeme výraznejšie vzdiali a jeho signál bude extrémne slabý. V ďalších mesiacoch preto bude potrebné použiť väčšie ďalekohľady na spresnenie jeho trajektórie. Odborníci sa zhodujú, že ďalšie merania trajektórie asteroidu časom znížia šance stretu so Zemou na nulu.

Odhady Koordinačného centra objektov v blízkosti Zeme (NEOCC) 7. februára 2025 paradoxne zvýšili riziko kolízie Zeme s asteroidom 2024 YR4 na pomer 1 : 44 (2,27 %), čo je nárast takmer o dvojnásobok odhadovanej šance nárazu v počiatočných dňoch spozorovania telesa ďalekohľadmi. Na Turínskej škále, ktorá kategorizuje pravdepodobnosť a dôsledky potenciálne nebezpečných udalostí spojených s impaktom asteroidov, prislúcha telesu tretí stupeň ohrozenia z celkových desiatich (istá zrážka s ohrozením ľudskej civilizácie).

Je to historicky druhé najvyššie hodnotenie, aké kedy asteroidu udelili. Štvrtý stupeň dosiahol iba asteroid Apophis (Apophis 99942) po objavení v roku 2002, ktorý najskôr obletí okolo Zeme v rokoch 2029 a 2036. Pravdepodobnosť impaktu po radarovom pozorovaní jeho obežnej dráhy v marci 2021 a spresnení výpočtov je na najbližších sto rokov nulová.

Napríklad jeden zo známych a donedávna najrizikovejších asteroidov Bennu má pravdepodobnosť zrážky so Zemou 1 : 2 702, teda 0,037 %. Ďalej je to 1,2 kilometra široká planétka 29075 (1950 DA) s 0,002 9 % či tristometrový asteroid 2023 TL4 s pravdepodobnosťou zrážky 0,000 55 %. Aj pri nich riziko zrážky s ďalšími meraniami klesá.

Hrozivá história impaktov asteroidov

Náraz vesmírneho telesa do Zeme by mal katastrofické následky. Podobná udalosť spôsobila jedno z najväčších vymieraní v histórii planéty, keď pred 66 miliónmi rokov dopad Chicxulubského asteroidu s priemerom desať až pätnásť kilometrov do oblasti súčasného Mexického zálivu vyhubil dve tretiny pozemského života vrátane dinosaurov. Asteroid 2024 YR4 má však pomerne drobné rozmery a hrozia nanajvýš lokálne škody na ploche niekoľkých desiatok kilometrov.

V analýze sa uvádza aj to, aké dôsledky by pre nás mal náraz asteroidu 2024 YR4. Jadrová bomba, ktorú Spojené štáty americké zvrhli na Hirošimu, mala silu asi 15 kiloton. Sledovaný asteroid by uvoľnil energiu asi päťstokrát väčšiu, pravdepodobne asi osem megaton. Zodpovedá to zhruba polovici odhadovanej sily slávneho tunguzského meteoritu, ktorý dopadol na Zem 30. júna 1908 do centrálnej časti Sibíri. Ničivá udalosť vtedy usmrtila troch ľudí, a hoci na mieste zrážky nebol žiadny kráter, poškodila plochu s rozmermi 2 150 km2 a zrovnala so zemou asi 60 – 80 miliónov stromov. Pri náraze sa uvoľnila energia porovnateľná detonácii 50 miliónov ton TNT.

„Ak má asteroid 2024 YT4 kamenný pôvod, mohol by vyvolať obrovský výbuch a zjavila by sa ohnivá guľa, ktorá by narazila do Zeme,“ povedal Rankin. „Ak je však zo železa, bez problémov prerazí atmosféru a vytvorí impaktný kráter. Preto je sledovanie nielen obežnej dráhy, ale aj zloženia a veľkosti také dôležité,“ doplnil vedec.

Vyspelé technológie

Pozitívnou správou je, že ľudstvo značne pokročilo s modernými technológiami, ktoré dokážu nebezpečný objekt v okolí Zeme zničiť, respektíve odkloniť.

Jedným z príkladov je úspešná misia úradu NASA Double Asteroid Redirection Test (DART), ktorá na jeseň 2022 dokázala pomocou sondy vychýliť z kurzu asteroid Dimorphos, mesiac planétky Didymos, ktorý je od Zeme vzdialený zhruba 11 miliónov kilometrov.

Ďalšou možnosťou je rozbitie asteroidu jadrovou zbraňou. „Rozbitie asteroidu jadrovou zbraňou však nie je najšťastnejším spôsobom, ako zrážke zabrániť. Menšie kusy nemusia zmeniť smer letu a padnú na Zem,“ uviedol pre časopis NewScientist astronaut Edward Lu. Táto technika však ostáva témou širšej technickej a politickej diskusie.

VEDA NA DOSAH

[–] PepikHipik@lemy.lol 1 points 2 days ago

Mumie mimozemšťanů z Peru mají být pravé

Vědci spíše než o mimozemšťanech spekulují o neznámém druhu hominida. Pokud ovšem nenaletěli podvodu 21. století. (aktualizováno)

 

Nevypadají lidsky. Mumie mimozemšťanů z Peru mají být pravé

Nedd.cz

Vědci spíše než o mimozemšťanech spekulují o neznámém druhu hominida. Pokud ovšem nenaletěli podvodu 21. století.

Mexičtí vědci definitivně potvrdili pravost takzvaných mumií mimozemšťanů z Nazca. Můžeme mít podle nich co dočinění s neznámým druhem hominida z dávné minulosti. Co odborníky šokovalo, byl nález plodu u některých z exemplářů. O výzkumu tříprstých mumií informoval server Daily Mail.

Mexický tým potvrdil pravost kontroverzních tříprstých mumií z Nazca. „Otisky prstů, opotřebení kostí, zuby, svalové rysy a vnitřní orgány jsou biologického původu,“ dosvědčil vedoucí studie José Zalce, jenž se svým týmem jednadvacet bizarních těl připomínajících mimozemšťany analyzoval.

Vědce šokoval hlavně objev v lůně některých z mumií. Byly těhotné a plod měl stejné fyzické vlastnosti jako mrtvoly.

„Plod byl rovněž tříprstá bytost (tridaktyl), což z něj činí jeden z nejdůležitějších důkazů pravosti,“ uvedl peruánský novinář Jois Mantilla, jenž s vědci dlouhodobě spolupracuje a o jejich zjištěních informuje.

Těhotný exemplář měl v době smrti 15 až 25 let. Jeho stáří odhadli vědci na 1 200 až 1600 let.

„Potvrzujeme jejich stoprocentní organickou, biofunkční a kosterní anatomickou autenticitu,“ potvrdil Zalce.

Mumie mají dramaticky odlišnou stavbu těla než my, proto se v jejich souvislosti začalo mluvit o mimozemšťanech. Kromě tří prstů mají odlišné rysy obličeje a protáhlou lebku s chodidly. Některé kultury jsou známé umělou deformací lebky, což mělo za následek její protažení. To však podle expertů není případ těchto zvláštních mrtvol. Vědci však nepředpokládají, že jde o mimozemšťany.

Přesto by podle nich mohlo jít o důležitý objev neznámého druhu lidského hominida, možného výsledku genetických kombinací.

Velký objev, nebo ještě větší podvod?

Kromě mexického týmu zkoumá mumie od loňského roku i americký právník Joshua McDowell se třemi (rovněž americkými) nezávislými soudními lékaři. O výsledcích svých analýz pravidelně informuje na sociálních sítích. Na X (dříve Twitter) zveřejnil například zjištění, že jedno z těl mělo zlomenou nohu a žebra. Jiná mrtvola zase měla podle McDowella ochlupení měděné barvy a disponuje malým, téměř žádným ušním boltcem a viditelnou prsní tkání.

Vědci už provedli rentgenové snímkování, CT skenování, 3D rekonstrukci, fluoroskopii, analýzu DNA, forenzní snímání otisků prstů a vyšetřování vzorků tkáně na každém z těl během posledních šesti let. Mají však stále mnoho otázek a chtějí, aby výzkum pokračoval. V Peru však nejsou některé technologické výzkumné metody dostupné, což jejich bádání komplikuje. Ministerstvo kultury totiž musí výzkumné zákroky zvenčí nejprve schválit.

Může jít o nový druh hominida, případně, jak už dříve spekulovali archeologové, zmrzačené peruánské domorodce z předkolumbovské éry (ale deformaci lebky nová studie vyvrátila), nebo vědci naletěli obzvláště věrohodnému podvodu ufologa a novináře Jamieho Maussena, který mumie v roce 2017 objevil a nadšeně prohlašoval, že nejsou lidské.

Svou teorii se pokusil s některými vědci prosadit v roce 2023 odvážným tvrzením, že jejich DNA je z 30 procent neznámého, tedy nikoli lidského původu. Jak v minulém roce upozornil list New York Post, neúspěšně. Řada odborníků obviňovala novináře z podvodu a těla označovala za falešné atrapy.

Věrohodnost tříprstých mumií z Nazca snižují prokázané podvody novináře. Loni mexické úřady zjistily, že menší figuríny někdo poskládal z papíru, lepidla, kovu a lidských i zvířecích kostí. Tehdy o tom informovala agentura Reuters.

V roce 2023 obhajoval Maussen svůj objev před mexickým Kongresem. Ani tam ale nebyl přesvědčivý, přičemž odborníci zjistili, že místo zkamenělých ostatků mají co dočinění se sochami. S těmito podvody ale začal už v roce 2015, když úmyslně dětské ostatky zaměňoval za údajné tělo mimozemského návštěvníka.

Vzhledem ke spojitosti 21 mumií se jménem kontroverzního novináře někteří vědci neberou vážně ani nejnovější zjištění.

Nedd.cz

 

Jak fungují populisté a extremisté a proč jim lidé podléhají

MIMIKAMA - Fakten statt Fake News

Populistická rétorika je dnes všudypřítomná - od Trumpa po strany v Evropě. Jak se ale vypořádat s informacemi nabitými emocemi a často manipulativními argumenty? V tomto článku se dozvíte, jak rozpoznat populistické taktiky, jak proti nim argumentovat a proč jsou fakta nejlepší zbraní proti dezinformacím. Naučte se, jak zůstat objektivní a vést dialog s jasnými argumenty, i když váš oponent používá populistické narativy.

Wie die Populisten und Extremisten arbeiten – und warum Menschen darauf hereinfallen

 

Google mění etické zásady pro AI: Cesta k vojenskému využití?

cdr.cz

Původní etické zásady Googlu, poprvé zveřejněné v roce 2018, obsahovaly jednoznačné odmítnutí vývoje zbraní a sledovacích technologií na bázi AI. Nyní však Google tyto závazky vypustil a místo nich se soustředí na tři nové hlavní principy: inovaci, spolupráci a odpovědný vývoj. Problémem je, že "odpovědný vývoj" se v oficiálních vyjádřeních Googlu vyhýbá konkrétním závazkům a nabízí pouze obecné fráze o podpoře demokracie a lidských práv.

Demis Hassabis, šéf Google DeepMind, a James Manyika, viceprezident Googlu pro technologie a společnost, změny obhajují jako nutné přizpůsobení se geopolitické realitě. Ve svém blogovém příspěvku uvedli:

"Probíhá globální závod o vedoucí postavení v oblasti umělé inteligence v čím dál složitějším geopolitickém prostředí. Věříme, že demokratické státy by měly stát v čele vývoje AI, vedeny klíčovými hodnotami, jako jsou svoboda, rovnost a respekt k lidským právům."

Tento výrok naznačuje, že Google se chce aktivně podílet na formování AI v souladu s geopolitickými zájmy demokratických států – což znamená i možné zapojení do vojenských projektů.

Google a armádní zakázky: Už dříve překročil etické hranice

Přestože Google dříve tvrdil, že jeho AI technologie nebudou sloužit k vojenským účelům, realita je jiná. Společnost se již dříve zapojila do několika kontroverzních projektů, které vyvolaly vlnu nesouhlasu mezi zaměstnanci i veřejností.

  • Project Maven (2018) – Pentagon využíval AI od Googlu k analýze záběrů z dronů. Tato spolupráce vedla k protestům uvnitř společnosti, včetně hromadných výpovědí zaměstnanců. Google nakonec oznámil, že smlouvu neobnoví.
  • Project Nimbus (2021) – V rámci této dohody poskytl Google cloudové služby izraelské vládě a armádě. Dohoda vyvolala kontroverze kvůli použití AI při monitorování palestinského obyvatelstva.

Změna etických zásad Googlu tak nemusí být jen formální úpravou, ale spíše pragmatickým krokem směrem k oficiálnímu přijetí spolupráce s armádními a bezpečnostními složkami.

cdr.cz

 

Organické látky mají pocházet z nitra Ceresu, je to určitě zajímavý svět

Sciencemag.cz

Kde je nejvíce vody, omezíme-li se na vnitřní Sluneční soustavu? Samozřejmě na Zemi, na druhém místě je pak planetka Ceres, největší objekt pásu asteroidů (průměr 930 km). Nyní zde byly nalezeny nové důkazy o existenci organických látek. Ceres navíc vykazuje geologickou aktivitu. Před 6 lety ukončila jeho průzkum mise NASA Dawn. Od té doby vědci diskutují o původu a vývoji planetky; tento svět je samozřejmě potenciálně významný i z pohledu astrobiologů. Ceres je díky svým fyzikálním a chemickým vlastnostem spojován s typem meteoritů bohatých na sloučeniny uhlíku: uhlíkatými chondrity. Tyto meteority jsou považovány za pozůstatky materiálu, z něhož se přibližně před 4,6 miliardami let formovala celá Sluneční soustava.

Nová studie s využitím dat z sondy Dawn a inovativní metodiky identifikovala 11 nových oblastí, které naznačují existenci vnitřního rezervoáru organických materiálů na planetce.

V roce 2017 objevila sonda Dawn v blízkosti kráteru Ernutet na severní polokouli Ceresu (Cerery je možná správně, ale nepoužívá se) organické sloučeniny, což vyvolalo diskuse o jejich původu. Jedna z hlavních hypotéz navrhovala exogenní původ a předpokládala, že tyto materiály byly dodány nedávnými dopady komet nebo asteroidů bohatých na organické látky. Nový výzkum se však zaměřuje na druhou možnost: že organický materiál vznikl uvnitř Ceresu a byl uložen v nějakém „zásobníku“ chráněném před (destruktivním) slunečním zářením. „Ceres bude hrát klíčovou roli v budoucím výzkumu vesmíru. Zdejší voda, přítomná ve formě ledu a možná i kapaliny pod povrchem, činí z planetky zajímavou lokalitu pro průzkum zdrojů,“ říká spoluautor nové studie Juan Luis Rizos z Instituto de Astrofísica de Andalucía. „V kontextu kolonizace vesmíru by Ceres mohl sloužit jako mezipřistání nebo zdrojová základna pro budoucí mise na Mars či jinam.“ Většina nově objevených oblastí s výskytem organických látek se nachází v blízkosti kráteru Ernutet, v rovníkové oblasti, kde byly více vystaveny slunečnímu záření než organické materiály, které byly v kráteru identifikovány dříve. Dlouhodobé vystavení slunečnímu záření a slunečnímu větru pravděpodobně vysvětluje slabší zjištěné signály (poznámka: =proto bylo potřeba nových citlivějších metod, aby se je podařilo identifikovat). Další analýzy mají vést k závěru, že jde o materiály pocházející z hlubin Ceresu. Organické látky tedy mají mít endogenní původ. Pomocí laboratorních experimentů autoři studie dále prokázali, že organické sloučeniny se pod vlivem slunečního záření v podmínkách Ceresu rozkládají rychleji, než se dosud odhadovalo. Vzhledem ke zjištěnému množství a pozorované úrovni degradace se tedy nabízí závěr, že organický materiál musí pod povrchem Ceresu existovat ve velkém množství.

Tak či onak, Ceres asi není „inertní svět“ – alespoň podle tétp studie.

Sciencemag.cz

 

ChatGPT jde po Googlu. Jeho AI vyhledávač je teď dostupný pro všechny. Zdarma a bez registrace

ŽIVĚ.cz

Společnost OpenAI včera večer oznámila, že služba ChatGPT Search je již dostupná všem bez omezení. AI vyhledávač, který projde čerstvé online zdroje a rovnou vytvoří odpověď, se loni na podzim dostal k placeným uživatelům chatbota. Od prosince jej mohli používat i ti s bezplatným účtem. A teď už není potřeba ani registrace, stačí navštívit chatgpt.com.

Aby ChatGPT vyhledával v online zdrojích, je třeba v kliknout na tlačítko Hledat (Search), to pak zmodrá. U některých dotazů ale chatbot rovnou pochopí, že chcete aktuální výsledky, tak se ani nesnaží generovat je ze svých znalostí, které končí v červnu 2024. A jak je u AI vyhledávačů zvykem, ukáže také zdroje, z nichž odpovědi čerpal.

Oproti klasickým vyhledávačům je generování výsledků v ChatuGPT pomalejší, ale zato se můžete ptát přirozeným jazykem a chatbot rovnou odpoví, aniž byste museli klikat na výsledky a hledat odpovědi na jiných stránkách.

ŽIVĚ.cz

 

Chladenie topením ľadu

Časopis Quark

Typické chladiace systémy pracujú pomocou tekutiny, ktorá absorbuje teplo, keď sa vyparuje na plyn, ktorý je potom transportovaný cez rúrku a kondenzuje späť na kvapalinu. Tento proces je efektívny, niektoré z materiálov, ktoré používame ako chladivá, sú však príliš neohľaduplné k životnému prostrediu. Ionokalorické chladenie je nový spôsob, ktorý by ich mohol nahradiť.

Výskumníci z Lawrencovho národného laboratória v kalifornskom Berkeley využili spôsob, akým sa energia ukladá pri topení sa ľadu. Topenie sa ľadu je možné vyvolať aj bez zvyšovania teploty – napríklad pridaním nabitých častíc alebo iónov. Typickým príkladom je sypanie soli na cesty. Ionokalorický cyklus využíva soľ a elektrický prúd, ktorý v materiáli posúva ióny, čím sa mení teplota jeho topenia. Tím použil soľ na topenie sa etylénkarbonátu. Toto organické rozpúšťadlo sa používa aj v lítiovo-iónových batériách a vyrába sa s použitím CO2. Systém by teda mal nielen nulový, ale dokonca negatívny potenciál globálneho otepľovania (GWP). Súčasné systémy kompresie pár využívajú plyny s vysokým GWP, ako sú rôzne fluórované uhľovodíky (HFC). Nikto úspešne nevyvinul riešenie, ktoré chladí, je bezpečné a nepoškodzuje životné prostredie. Ionokalorický cyklus má potenciál splniť všetky tieto ciele, uviedol strojný inžinier Drew Lilley.

Časopis Quark

 

Víte, žecukrová řepa je nejen klíčovou surovinou pro výrobu cukru, ale také významnou ekologickou plodinou, která přispívá k udržitelnosti zemědělství?

BIOTRIN

Cukrová řepa (Beta vulgaris) je dvouletá zemědělská plodina z čeledi laskavcovitých, která patří k tradičním plodinám pěstovaným u nás. Pěstuje se především díky svým bulvám, jež nacházejí široké využití – od cukrovarnického průmyslu přes výrobu lihu až po krmivo pro hospodářská zvířata.

Historie cukrové řepy sahá až do antiky, kdy byla pěstována jako krmivo. Její sladká chuť však zůstávala dlouho nevyužitá. Zásadní zlom přišel až v roce 1802, kdy byl v obci Cunern (dnešní Konary v Polsku) otevřen první cukrovar. Významný rozvoj cukrovarnictví nastal během napoleonských válek, kdy námořní blokáda Anglie znemožnila dovoz třtinového cukru z Karibiku. Tento nedostatek vedl k rozmachu výroby cukru z řepy v Evropě, kde na konci válek (1815) již fungovalo přes tři sta cukrovarů . Oproti tomu v USA byl první cukrovar na zpracování řepy otevřen až v roce 1838. V dnešní době patří k největším světovým producentům patří Rusko, Francie, Německo a Spojené státy americké.

Cukrová řepa má také výrazný ekologický přínos, protože je výbornou předplodinou napomáhající zlepšovat úrodnost a kvalitu půdu. Zároveň je její zpracování energeticky méně náročné v porovnání s výrobou cukru z cukrové třtiny. Cukr, který se z této plodiny vyrábí, je chemicky nejčistší potravinou mezi všemi zemědělskými produkty. Díky těmto vlastnostem je cukrová řepa důležitou plodinou nejen pro potravinářství, ale i pro udržitelné zemědělské praktiky a ekologicky šetrné technologie.

Z geneticky modifikovaných odrůd cukrové řepy je v EU povolena k dovozu pouze odrůda H7-1 vyvinutá společností Monsanto, která je odolná vůči herbicidům na bázi glyfosátu, například Roundup®1. Mezi GM plodiny pěstované na méně než 1 % zemědělské plochy patří vedle cukrové řepy i vojtěška, papája, dýně nebo brambory. Vzhledem k jejímu významu a potenciálu pro udržitelnou budoucnost zůstává cukrová řepa nejen důležitou součástí zemědělské produkce, ale i inspirací pro inovace ve šlechtění plodin a ekologickém hospodaření.

BIOTRIN

 

Možnosti pro rozvoj, zábavu, volný čas seniorů v domácím prostředí

DOMA JE DOMA

Co to je DOMA JE DOMA

DOMA JE DOMA je přívětivé informační prostředí, které jednoduše vysvětluje složitýsvět technologií, které jsou určeny pro zvýšení kvality života seniorů a osob se specifickými potřebami a pečujících osob v domácích podmínkách. Jedná se o rozcestník, který pomáhá s orientací v oblasti asistivních technologií, vysvětluje základní typy technických možností, informuje o možnostech použití a odkazuje ve svém přehledu konkrétních služeb na konkrétní vývojáře/poskytovatele/prodejce těchto technologií.

Díky DOMA JE DOMA se mohou senioři, pečující i odborníci zorientovat v oblasti technologických řešení podpory a péče a mít tak informace pro vlastní informované volby.

Posláním rozcestníku je vyhovění častému přání samotných seniorů a jakkoli znevýhodněných osob nejen v Jihomoravském kraji a to zůstat tam, kde to znají a kde je jim dobře → doma.rozcestníku je vyhovění častému přání samotných seniorů a jakkoli znevýhodněných osob nejen v Jihomoravsk0m kraji.

A co to naopak není?

  • eshop a nebo srovnávač cen,
  • místo pro uživatelské recenzování (hodnocení) produktů, výrobků a doporučující přehled,
  • diskuzní fórum a oficiální komunikační kanál Jihomoravského kraje,
  • prezentace certifikační autority,
  • úplný vyčerpávající přehled všech dostupných možností,
  • přehled placené inzerce nebo místo zvýhodňování vybraných řešení před ostatními možnostmi,
  • místo odborných konzultací.

DOMA JE DOMA

 

Příručka s tipy pro bezpečnější chování na internetu

Stáhnout příručku

Den bezpečnějšího internetu si připomínáme ve více než 180 zemích po celém světě, vždy druhé úterý v únoru.

Letos připadá na 11. února a slavíme ho již po dvaadvacáté. Českou republiku v rámci této akce zastupuje národní Safer Internet Centrum, které provozuje sdružení CZ.NIC.

Historie

Během let se Den bezpečnějšího internetu stal důležitým milníkem v oblasti online bezpečnosti. Původně byl spuštěn v roce 2004 jako součást projektu EU SafeBorders a o rok později se jeho organizace ujala síť Insafe, která jej zařadila mezi své první aktivity. Akce odstartovala v zemích Evropské unie, avšak postupně se rozšířila do celého světa.

Kdo se může zapojit?

Zapojit se může opravdu každý! Ať už jste jednotlivec, skupina přátel, škola nebo firma, stačí se připojit k myšlence „Společně pro lepší internet“ a podpořit aktivity, které pomohou vytvořit bezpečnější a přívětivější online prostředí. Nemusíte být odborníci na bezpečnost – stačí mít chuť zapojit se, šířit osvětu nebo se něco nového naučit. Připojit se mohou děti, studenti, rodiče, školy, firmy i státní instituce. Každý krok se počítá!

Stáhnout příručku

 

Passkeys: Budoucnost je tady, ale uživatelé stále narážejí na překážky

cdr.cz

Bezpečnostní experti i velké technologické firmy se už léta shodují na tom, že klasická hesla jsou slabým článkem digitální bezpečnosti. Lidé si volí jednoduché a opakující se kombinace, útočníci je prolomí hrubou silou nebo phishingovými útoky, a uživatelé se tak neustále nacházejí v ohrožení. Passkeys, tedy klíče pro přihlašování bez hesla, mají tento problém elegantně vyřešit. Přesto se zdá, že jejich masové nasazení zatím za očekáváními pokulhává.

Slabiny hesel: Proč je potřebujeme nahradit?

„Hesla jsou katastrofa,“ shrnul na nedávné konferenci Andrew Shikiar, výkonný ředitel a CEO aliance FIDO (Fast Identity Online). Jak vysvětlil, většina běžných uživatelů si hesla nepamatuje, a pokud ano, obvykle používají slabé varianty nebo je opakují na různých platformách.

Dalším problémem je vícefaktorové ověřování (MFA), které mělo hesla posílit, ale v praxi se ukazuje jako nepraktické. Útočníci stále častěji využívají generativní AI k vytváření přesvědčivých phishingových e-mailů, které přimějí uživatele zadat MFA kód na podvodné stránky. Passkeys však fungují na principu kryptografie veřejného klíče, což znamená, že jejich autentizační proces se nespustí, pokud se uživatel nenachází na správném webu.

Adopce passkeys: Rychlý růst, ale stále dlouhá cesta

Passkeys se rychle rozšířily mezi velké hráče na trhu. Amazon například oznámil, že uživatelé vytvořili 175 milionů passkey klíčů, zatímco Google hlásí více než 800 milionů účtů s touto funkcí. Přesto existuje mnoho odvětví, která jejich využití dosud ignorují.

Cestovní ruch je toho skvělým příkladem. Shikiar zmínil, že hotely a letecké společnosti by mohly mít z passkeys obrovský užitek, protože jejich přihlašovací systémy často matou uživatele tím, že od nich vyžadují nejen heslo, ale i příjmení jako druhý autentizační faktor. Hyatt tento systém už zavedl, ale jeho konkurenti Marriott a Hilton zatím zůstávají pozadu. Stejný problém se týká aerolinek – zatímco British Airways nebo Air New Zealand už passkeys podporují, velké americké společnosti stále váhají.

„Myslím, že v roce 2025 uvidíme v tomto odvětví významný posun,“ dodal Shikiar. Jeho optimismus posiluje i zpráva, že jeden z velkých amerických bankovních domů brzy zavede podporu pro přihlašování passkeys.

Proč jsou passkeys stále tak složité?

I tam, kde jsou passkeys dostupné, mohou mít uživatelé problém s jejich využitím. Některé společnosti je nazývají jinak – například americký vládní systém login.gov používá označení „face or touch unlock“. Jiné platformy zase přidávají zbytečné bezpečnostní kroky, které celý proces komplikují.

Podle pravidel FIDO by měl být přihlašovací proces co nejplynulejší: webové stránky by měly umožnit automatické vyplnění passkey klíčů a uživatel by měl být schopen přihlásit se jediným kliknutím. Místo toho se ale často setkáváme s tím, že si firmy nastavují vlastní autentizační metody, čímž uživatele matou a nutí je projít několika zbytečnými kroky.

Dalším problémem je konkurence mezi technologickými firmami. Operační systémy i webové prohlížeče se snaží nabízet vlastní řešení passkeys, což může vést k situacím, kdy uživatel vidí více různých vyskakovacích oken, aniž by věděl, které z nich má použít. Ars Technica v této souvislosti varovala, že „příliš mnoho kuchařů v kuchyni vede k tomu, že výsledný pokrm není stravitelný“.

Ačkoli adopce passkeys postupuje pomaleji, než se očekávalo, technologické firmy do ní stále investují. Klíčovým bodem pro budoucí úspěch bude sjednocení uživatelského zážitku – méně zmatených kroků, lepší kompatibilita napříč platformami a rozšíření mezi velké služby, jako jsou banky, aerolinky a další klíčové online služby.

cdr.cz

 

Z postů na sociálních sítích dokáží vědci předpovědět rozchod páru 3 měsíce před tím, než nastane

ScienceReveal.cz

Samozřejmě tohle platí jen pro vztahy, které trvají déle než ty zmíněné tři měsíce.

Studie se zaměřila na jazyk, který lidé používají během probíhajícího rozchodu, před ním a po něm. Podle analýzy více než milionu příspěvků od téměř 7 000 osob došli k závěru, že blížící se rozchod lze vyčíst s tříměsíčním předstihem jen na základě formulace vět a slov v textu, který sdílíme. Na výchozí úroveň mluvy se lidé vrátili v průměru až cca 6 měsíců po rozchodu.

Základní znaky, které se obecně objevovaly bylo vyšší používání zájmen "já" a "my", nikoho asi nepřekvapí, že formulace vět byly často depresivnějšího charakteru (nejistota, touha po pomoci, potřeby apod.). Dále byl pozorován pokles analytického myšlení a používání neformálního jazyka.

Je tak dost možné, že s rozvojem umělé inteligence vás na blížící se rozchod upozorní váš smartphone už tři měsíce předem. No, třeba tak budete mít šanci se zamyslet včas nad tím, co se děje.

ScienceReveal.cz

[–] PepikHipik@lemy.lol 1 points 2 weeks ago

Google odmítá závazky EU k ověřování faktů pro vyhledávání a YouTube

The Verge

It withdraws from voluntary disinformation agreements that are still set to be formalized into law.

Google has notified the European Union that it won’t integrate work from fact-checking organizations into Search or YouTube, ahead of the bloc’s plans to expand disinformation laws. Google had previously signed a set of voluntary commitments that the EU introduced in 2022 to reduce the impact of online disinformation, which are in the process of being formalized into law under the Digital Services Act (DSA).

The pushback comes as the emboldened leaders of US tech companies, including Google CEO Sundar Pichai, have been courting President-elect Donald Trump, with Tim Cook and Mark Zuckerberg urging him directly to combat EU regulatory enforcement.

In a letter written to the European Commission’s content and technology czar Renate Nikolay seen by Axios, Google’s global affairs president Kent Walker affirmed that Google won’t commit to the fact-checking requirement as it “simply isn’t appropriate or effective for our services.” Google will also “pull out of all fact-checking commitments in the Code” before the rules become law in the DSA Code of Conduct, according to Walker.

Currently, the EU’s Code of Practice on Disinformation commits signatories to work with fact-checkers in all EU countries, make their work available to users in all EU languages, and cut financial incentives for spreading disinformation on their platforms. The code also compels companies to make it easier for users to recognize, understand, and flag disinformation, alongside labeling political ads and analyzing fake accounts, bots, and malicious deep fakes that spread disinformation. The commitments are not legally binding, however.

Fact-checking isn’t currently included as part of Google’s content moderation practices. The company objected to some of the code’s requirements in its agreement, saying that “Search and YouTube will endeavour to reach agreements with fact checking organizations in line with this measure, but services will not have complete control over this process.”

40 online platforms have signed the code, including Microsoft, TikTok, Twitch, and Meta — despite the latter scrapping its fact-checking program in the US earlier this month. Twitter (now X) was also a signatory but pulled out after Elon Musk purchased the platform. According to the European Fact-Checking Standards Network, many of the other digital platforms that signed the voluntary disinformation code have been lax about fulfilling their commitments.

It’s unclear whether all of the code’s requirements will be formalized into official rules under the DSA — EU lawmakers have been in discussions with signatories regarding which commitments they will agree to follow. The Commission has yet to announce when the code will officially become law, having said in November that it’s expected to come into force by January 2025 “at the earliest.”

Zrdoj: The Verge

[–] PepikHipik@lemy.lol 1 points 3 weeks ago

Ano, článek jsem převzal tak, jak ho Český rozhlas poslal do světa. Do článků nezasahuji. Zkuste do rozhlasu napsat a podělte se o zkušenost, jak na Vás zareagovali a zda chybu opravili. Já už na to po letech marného dopisování nemám sílu :)

[–] PepikHipik@lemy.lol 1 points 3 weeks ago* (last edited 3 weeks ago)

TikTok restores service in US after Trump pledge

BBC

TikTok is resuming services to its 170 million users in US after President-elect Donald Trump said he would issue an executive order to give the app a reprieve when he takes office on Monday.

On Saturday evening, the Chinese-owned app stopped working for American users, after a law banning it on national security grounds came into effect.

Trump, who had previously backed a ban of the platform, promised on Sunday to delay implementation of the law and allow more time for a deal to be made. TikTok then said that it was in the process of "restoring service".

Soon after, the app started working again and a popup message to its millions of users thanked Trump by name. In a statement, the company thanked the incoming president for "providing the necessary clarity and assurance" and said it would work with Trump "on a long-term solution that keeps TikTok in the United States".

[–] PepikHipik@lemy.lol 1 points 3 weeks ago

Je možné, že své vyjádření Lukáš Kačena zjednodušil pro média. To by ale jako expert určitě neměl. Tady je na něj případně kontakt: https://prg.ai/o-nas/

[–] PepikHipik@lemy.lol 1 points 3 weeks ago

Cancer Facts & Figures 2025

American Cancer Society

Cancer Facts & Figures 2025 is an educational companion for Cancer Statistics 2025, a scientific paper published in the American Cancer Society journal, CA: A Cancer Journal for Clinicians. These annual reports provide:

  • Estimated numbers of new cancer cases and deaths in 2025 by cancer site and US state
  • Current cancer incidence, mortality, and survival statistics
  • Information on cancer symptoms, risk factors, early detection, and treatment

Also see this news story: Cancer Incidence Rate for Women Under 50 Rises Above Men's

[–] PepikHipik@lemy.lol 1 points 3 weeks ago

To je ale překvapení! ČR má novou družici – SATurnin-1

Při misi Transporter-12, při které 14. ledna večer našeho času odstartovala z Kalifornie raketa Falcon 9, se naše pozornost zaměřovala především na družici TROLL od brněnské firmy TRL Space. Není se co divit, česká družice neletí na oběžnou dráhu každý den. Veřejně dostupný seznam nákladů této mise obsahoval i poznámku, že jedna družice je utajená. Neznali jsme její název, úkoly a dokonce ani stát, kterému patří. Dnes před polednem se v Praze uskutečnila tisková konference, na které byly veřejně oznámeny detaily související s novou českou družicí. A není ledasjaká – jelikož jde o 12U CubeSat, tak se s rozměry 32 cm × 22,5 cm × 22,5 cm může označovat jako největší česká družice. SATurnin-1 váží zhruba 14 kilogramů a když rozloží své fotovoltaické panely, dosahuje rozpětí 87 cm. Družice je funkční a komunikuje s pozemním střediskem.

SATurnin-1 je vědecko-výzkumná mise se zaměřením na moderní technologie dálkového průzkumu Země. Z hlediska českého kosmického průmyslu je potěšující, že klíčové komponenty družice byly vyvinuty v České republice a k integraci družice byly využity čisté místnosti v areálu VZLU AEROSPACE v pražských Letňanech. SATurnin-1 tedy (na rozdíl od jiných družic) není závislý na zahraničních technologiích. Družice disponuje kamerou s vysokým rozlišením, která bude snímkovat Zemi a o zpracování dat přímo na palubě se postarají i algoritmy umělé inteligence.

„V dnešním světě se stále častěji ukazuje, že mít schopnost pořizovat snímky z vesmíru a díky nim analyzovat dění na Zemi, je bezpečnostní i hospodářská nutnost. SATurnin-1 je další z významných družicových misí VZLU AEROSPACE, které pomáhají České republice naplňovat její zájmy a zároveň přispívají ke znalostnímu, technickému i obchodními rozvoji českého kosmického průmyslu,“ uvedl generální ředitel VZLU AEROSPACE Josef Kašpar. Technické detaily o nákladu na palubě přidal Petr Svoboda, vědecký pracovník, který na vývoji systému pracoval: „Hlavním senzorem je hvězdná kamera, která určuje natočení vůči inerciálnímu systému s přesností v řádu tisícin úhlového stupně. Tato informace pak umožňuje čtveřici reakčních kol otočit družicí a zacílit hlavním teleskopem na přesně zvolené místo na povrchu Země. Trojice magnetických torzních cívek pomáhá reakčním kolům eliminovat vnější poruchové síly zbytkové atmosféry a gravitačního gradientu. Doplňkové senzory orientace jsou tříosý gyroskop, tříosý fluxgate magnetometr a šestice přesných dvouosých slunečních senzorů. Systém je také vybaven GNSS přijímačem pro určení polohy na oběžné dráze. Tak, jako všechny ostatní komponenty družice, jsou i komponenty systému řízení orientace redundantní, nejčastěji zdvojené.“

SATurnin-1 vznikl za významné podpory ministerstva obrany. „SATurnin-1 dále rozšíří schopnosti Vojenského zpravodajství a jeho Satelitního centra, které je budováno od roku 2018. Snímky pořízené Satelitním centrem slouží nejen pro účely zajištění obrany a bezpečnosti ČR nebo aliančních partnerů, ale v případě potřeby je využívají i orgány státní správy a krizového řízení,“ zmínila ministryně obrany Jana Černochová. její slova potvrdil i ředitel Vojenského zpravodajství generálmajor Petr Bartovský: „V družici SATurnin-1 máme k dispozici unikátní domácí zdroj satelitních dat, jenž bude možné prioritně využívat pro dlouhodobý monitoring zájmových oblastí. Současně nám to do budoucna přinese finanční úspory, protože budeme méně odkázaní na komerční zahraniční poskytovatele satelitních obrazových dat.“

První návrh družice se objevil v roce 2022 a už další rok začala vlastní integrace, která skončila v září 2024. Družice, která má na jedné vnitřní stěně vygravírovaná jména lidí, kteří se na jejím vývoji podíleli, se pak vydala do USA, kde se chystala na samotný start. „Projekt posouvá Českou republiku v oblasti družicových misí do nové sféry, samotná družice je vybavená nejmodernějšími prvky pro řízení orientace, zpracování dat na palubě, komunikaci a další důležité prvky. VZLU AEROSPACE i díky tomuto projektu dnes disponuje zkušeným týmem a infrastrukturou pro další mise jako jsou AMBIC, QUVIK, VZLUGEM a jiné mise našich partnerů,“ vysvětlil Juraj Dudáš, ředitel divize Space VZLU AEROSPACE.

Název družice je inspirován sluhou Saturninem ze stejnojmenného díla Zdeňka Jirotky. „Tatínkovi by udělalo radost, že se družice takto jmenuje. O vesmírnou problematiku se vždy zajímal,“ řekl Zdeněk Jirotka ml. jenže SATurninem-1 české kosmické plány rozhodněnekončí a máme se na co těšit. Po družici SATurnin-1 bude následovat mise konstelace družic VZLUGEM zaměřená na technologie, které dokáží lokalizovat a prozkoumat objekty ohrožující kritickou infrastrukturu Země, ale také družice AMBIC a QUVIK, které byly vybrány Ministerstvem dopravy ČR a ESA jako „ambiciózní české mise.“

Zdroje informací:

Tisková zpráva VZLÚ

Zdroje obrázků:

[–] PepikHipik@lemy.lol 1 points 3 weeks ago

Nedaleko Františkových Lázní se chvěla země. Série zemětřesení dosáhla magnituda 2,2

Západní Čechy opět pocítily chvění země. U Františkových Lázní a Vojtanova se v neděli 12. ledna 2025 objevila série zemětřesení, která dosáhla maximálního magnituda 2,2. Tato geologická událost, označovaná jako zemětřesný roj, zahrnovala desítky slabších otřesů, které většina obyvatel ani nezaznamenala.

Oblast mezi Vojtanovem a Františkovými Lázněmi, která je známá spíše izolovanými otřesy, letos poprvé vykazuje rojovou aktivitu.##

[–] PepikHipik@lemy.lol 17 points 4 weeks ago (1 children)

Man, I just woke up. That title is not something I was prepared to be hit in the face with.

:))))))

[–] PepikHipik@lemy.lol 1 points 5 months ago

You're welcome.

[–] PepikHipik@lemy.lol 1 points 5 months ago

Rádo se stalo :)

view more: next ›