this post was submitted on 21 Dec 2025
847 points (92.4% liked)

memes

18551 readers
3498 users here now

Community rules

1. Be civilNo trolling, bigotry or other insulting / annoying behaviour

2. No politicsThis is non-politics community. For political memes please go to !politicalmemes@lemmy.world

3. No recent repostsCheck for reposts when posting a meme, you can only repost after 1 month

4. No botsNo bots without the express approval of the mods or the admins

5. No Spam/Ads/AI SlopNo advertisements or spam. This is an instance rule and the only way to live. We also consider AI slop to be spam in this community and is subject to removal.

A collection of some classic Lemmy memes for your enjoyment

Sister communities

founded 2 years ago
MODERATORS
 
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[–] Ledivin@lemmy.world 22 points 2 days ago (2 children)

I guess I just live somewhere with real farms? There are 3 weekly farmers markets near me. All of them are something like 1/2 to 2/3 of the cost, and at least triple the quality of the grocery store.

[–] CodingCarpenter@lemmy.ml 12 points 2 days ago (2 children)

I'm literally surrounded by farms and the store is cheaper. Unless it's upick. When you pick it yourself it's crazy cheap

[–] zaph@sh.itjust.works 2 points 2 days ago (1 children)

I'm curious, is your farmer's market like a grocery store or more like a bunch of kiosks in a central location once a week?

[–] CodingCarpenter@lemmy.ml 3 points 2 days ago (1 children)

It's a bunch of stands from local farmers and small businesses. They take up two streets in downtown every Saturday morning

[–] zaph@sh.itjust.works -3 points 2 days ago

That's unfortunate. That's more like a flea market being sold as a farmers market. An actual farmers market is just a grocery store with local products.

[–] RalphFurley@lemmy.world 0 points 2 days ago (1 children)

Even with upick, it's more expensive. The cost per pint of blueberries or strawberries we pick on the local farm is way more expensive than the grocery store. I guess they're charging us for the experience.

Same thing for apples. $25 for a peck. We went to the store after and the same size bag was 99 cents.

[–] LaLuzDelSol@lemmy.world 2 points 1 day ago

You're getting apples for 10 cents a pound at a grocery store?! Nah there can't be right

[–] AlecSadler@lemmy.blahaj.zone 4 points 2 days ago

Same.

Also my local non-big-corpo supermarket has a whole section for local farmer stuff year round.