this post was submitted on 22 Feb 2024
900 points (100.0% liked)
196
17591 readers
1229 users here now
Be sure to follow the rule before you head out.
Rule: You must post before you leave.
Other rules
Behavior rules:
- No bigotry (transphobia, racism, etc…)
- No genocide denial
- No support for authoritarian behaviour (incl. Tankies)
- No namecalling
- Accounts from lemmygrad.ml, threads.net, or hexbear.net are held to higher standards
- Other things seen as cleary bad
Posting rules:
- No AI generated content (DALL-E etc…)
- No advertisements
- No gore / violence
- Mutual aid posts are not allowed
NSFW: NSFW content is permitted but it must be tagged and have content warnings. Anything that doesn't adhere to this will be removed. Content warnings should be added like: [penis], [explicit description of sex]. Non-sexualized breasts of any gender are not considered inappropriate and therefore do not need to be blurred/tagged.
If you have any questions, feel free to contact us on our matrix channel or email.
Other 196's:
founded 2 years ago
MODERATORS
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
view the rest of the comments
I can count my lucky stars my income level never dipped below the rice-and-beans povery level, but it has dipped below cereal made by Kellogs and General Mills. They're a false product like Nestlē baby formula as sold in Africa. They are expensive by the ounce and poor nutrition.
But if you are that dirt poor and have a 60 hour job then you may not have the time or energy to make rice. You're also stuck in bonded servitude. That is a profound level of fucked.
Pilnick is celebrating selling desperation food at inflated prices to slaves.
I'm right there with you. Beans, rice, potatoes, and the occasional pasta dish. Whatever vegetables were inexpensive, and whatever meat was on manager's special or BOGO. I did eventually figure out that inexpensive tofu could be purchased in bulk at some asian grocery stores, but by then I was on my way off the struggle diet.
At one point, it was clear that stuff like "hamburger helper" was too expensive, and going after raw seasoning ingredients and pasta was going to save a substantial part of the shopping bill. Boxed cereal was also out of the question.
Edit: energy costs (electricity) were bundled into my rent at the time. I don't even want to think about how to navigate that situation by paying for butane, propane, or natural gas on top of everything else.