this post was submitted on 14 Apr 2025
457 points (98.9% liked)

Data is Beautiful

1901 readers
3 users here now

Be respectful

founded 11 months ago
MODERATORS
 
(page 2) 15 comments
sorted by: hot top controversial new old
[–] DickFiasco@lemm.ee 2 points 1 month ago (1 children)

Why no individually-wrapped Kraft singles?

load more comments (1 replies)
[–] MutilationWave@lemmy.dbzer0.com 1 points 1 month ago

I have some 5 year mimolette right now, I must be loaded. Seriously it's one of the best cheeses I've ever had, just don't look up how it's made if you're a pansy about what you eat.

[–] someguy3@lemmy.world 1 points 1 month ago* (last edited 1 month ago) (5 children)

Why cheddar and mozzarella so cheap?

[–] CanadaPlus 1 points 1 month ago* (last edited 1 month ago) (2 children)

Mass production, probably. ~~I don't know of a reason off the top off my head it would be cheaper than gruyere otherwise, being more processed.~~

load more comments (2 replies)
load more comments (4 replies)
[–] NigelFrobisher@aussie.zone 1 points 1 month ago (1 children)

No way does Paneer cost more per pound than Cheddar. You can literally make it at home with a cheese cloth.

[–] nokturne213@sopuli.xyz 2 points 1 month ago

I make paneer at home, and I can confirm in the states it is very expensive. Usually $10/pound.

load more comments
view more: ‹ prev next ›