this post was submitted on 24 Apr 2025
73 points (98.7% liked)
chat
8393 readers
192 users here now
Chat is a text only community for casual conversation, please keep shitposting to the absolute minimum. This is intended to be a separate space from c/chapotraphouse or the daily megathread. Chat does this by being a long-form community where topics will remain from day to day unlike the megathread, and it is distinct from c/chapotraphouse in that we ask you to engage in this community in a genuine way. Please keep shitposting, bits, and irony to a minimum.
As with all communities posts need to abide by the code of conduct, additionally moderators will remove any posts or comments deemed to be inappropriate.
Thank you and happy chatting!
founded 3 years ago
MODERATORS
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
view the rest of the comments
is it? same price around me
My local tofu company you can get in the grocery stores around here is going for $3 a block, used to be like $5
I wonder if it's because China is no longer buying all of our soy beans
That is why
Holy shit, the tariffs were good for America! No, I will not be accepting other data points
I saw the blocks I get went from $4 to $2.50
I've been thinking about getting some of the molds and making my own for maximum affordability.
my friend has been doing this and seems he's having a blast! Do it and share results
Might just build some out of wood, these fuckers are high wanting $30 for a box.
do it! The wood would probably enhance the flavor. No microplastics for you, pal